Co czyni kawę kolumbijską jedną z najlepszych na świecie?

kawa z kolumbii

Kawa kolumbijska jest znana na całym świecie ze względu na swoją wysoką jakość i wyjątkowy smaku. Wraz z kilkoma innymi krajami, kawa z Kolumbii jest ogólnie postrzegana jako jedna z najlepszych kaw na świecie.  Jednak co sprawia, że kawa uprawiana w jednym kraju jest lepsza niż ta uprawiana w innym? W dalszej części artykułu wyjaśnimy również co sprawia, że świeżo palona kawa kolumbijska jest tak dobra i wyjątkowa.

świeżo palona kawa kolumbijska

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na jakość kawy. Mowa tu oczywiście o surowym produkcie (zielonym ziarnie), a nie o filiżance gotowej, zaparzonej kawy spożywanej w domu czy kawiarni. Owoc kawowca łatwo jest popsuć przez nieumiejętne palenie, niewłaściwe przechowywanie czy w końcu przez nieprawidłową technikę parzenia. Jak widać na dobry smak kawy, także tej kolumbijskiej, wpływa wiele czynników.

Czynniki wpływające na smak kawy z Kolumbii

Po pierwsze – lokalizacja upraw kawy, która potrzebuje przecież odpowiednich warunków do rozwoju. Na bogactwo smaku, z którego znana jest kolumbijska kawa wpływa doskonały klimat, dobrej jakości gleba i odpowiadania ilość opadów deszczu w ciągu roku. Kawowiec rozwija się najlepiej na obszarach, gdzie opady deszczu wynoszą co najmniej 200 centymetrów rocznie.

Nie bez znaczenia jest również temperatura, która nigdy nie spada poniżej zera.
Górzysty teren Kolumbii, tropikalne położenie, duże opady deszczu, przy odpowiedniej ilości światła słonecznego  i stosunkowo łagodny klimat tworzą niewiarygodnie idealne warunki do upraw kawowca. To wszystko wpływa na jej jakość i smak.

Mówi się, że Kolumbia została pobłogosławiona i obdarzona niewiarygodną różnorodnością biologiczną i przyjaznymi mieszkańcami, ale jej największym błogosławieństwem jest idealny klimat oraz położenie geograficzne do uprawy jednych z najlepszych kaw na całym świecie.

Dlatego też w Kolumbii uprawia się niemal jedynie najlepszy gatunek kawy – Arabikę.

Nuty smakowe kolumbijskiej kawy

Kolumbijskie kawy wyróżniają się niezwykłą łagodnością i delikatnością w smaku, a dodatkowo można w nich wyczuć nuty owocowe. Sprawia to, że z chęcią wybierane są do przyrządzania każdego rodzaju czarnego naparu. Ze względu na szeroką gamę odmian i regionów uprawy kawy w Kolumbii, trudno jest wskazać jeden charakterystyczny smak kawy kolumbijskiej, jednak można mówić o pewnej powtarzalności. W większości z kolombijskich kaw będą dominowały nuty słodkie, czekoladowe, karmelowe lub owocowe. Często będą także wyczuwalne smaki i aromaty delikatnie cytrusowe, a nawet posmak przypraw. Zdecydowanie warto spróbować świeżo palonej kawy kolumbijskiej – bo świeże wypalenie ziaren gwarantuje najwięcej walorów smakowych i zapachowych.

Kolumbijskie ziarna kawy nadają się do każdego sposobu palenia, wszystko zależy od naszych preferencji.

Kawa kolumbijska do espresso

smak kawy kolumbijskiej

Stosunkowo łagodny, delikatny smak kolumbijskich ziaren kawy sprawia, że jest to świetny wybór do przyrządzenia espresso. Mimo zastosowania ciemniejszego stopnia palenia, kawy te nie będą zawierały w sobie zbyt wiele niepożądanej goryczy. Decydując się na kawę kolumbijską warto wybrać kawę kolumbijską świeżo paloną. Świeża kawa zaskoczy subtelną owocowym posmakiem i zachowa wszystkie aromaty aż do momentu zmielenia i zaparzenia. Stopień palenia kawy kolumbijskiej wpływa na jej smak, te ciemniej wypalone będą miały bardziej wyrazisty i mocniejszy smak, a olejki zawarte w kawie będą widoczne na powierzchni kolumbijskich ziarenek.

Sprawdź kawę >> Kolumbia EXCELSO << w naszym sklepie 🙂

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kobieta z kawą

Czy kawa nas odwadnia i wypłukuje magnez?

Pasjonat kaw często nie wyobraża sobie początku dnia bez aromatycznej porcji czarnego espressoczy delikatnego caffe latte. Na przestrzeni ostatnich lat gdzie coraz więcej pisze się