Kawa espresso – co to takiego?

kawa espresso
Kawa espresso nie jest gatunkiem kawy, a nazwą naparu sporządzonego ze zmielonych ziaren palonej kawy, stanowiącego także bazę do wielu innych rodzajów kaw. Początków espresso możesz dopatrywać się w czasach wynalezienia pierwszych ekspresów ciśnieniowych, czyli w XIX wieku. Sprawdź co dziś o nim wiadomo?!...

Kojarzysz ciemną kawę w bardzo małej filiżance? To właśnie espresso! Nazwa pochodzi prawdopodobnie od włoskiego słowa espressivo, co oznacza wyrazisty.

Receptura na kawę espresso

Kawa espresso nie ma jednej idealnej receptury. Choć bariści podają zbliżone do siebie przepisy na ten pobudzający napój, to jednak każdy jest inny. Podobnie ty w domu możesz dopracowywać swoją recepturę idealną.

Wyjściową czynnością jest drobne zmielenie 7-8 gramów ziaren kawy do niemalże mącznej postaci. Warto wybierać ziarna z ciemnego lub średniego palenia. Woda przepuszczana pod ciśnieniem przez zmielone ziarna podczas parzenia powinna mieć 88-92 stopnie Celsjusza. Ekstrakcja trwa 25-30 sekund. Dość gruba pianka na 30ml espresso to tzw crema. Jej zadaniem jest okrycie świeżego naparu aby jak najdłużej zachował bogactwo aromatu i smaku.

Tradycyjna szklanka wody podawana wraz z espresso służy przepłukaniu kubków smakowych, by móc dobrze poczuć wszystkie niuanse zawarte w tej esencjonalnej kawie.

woda do espresso
Do espresso podaje się szklankę wody, dzięki której można przepłukać kubki smakowe i lepiej czuć smak kawy.

Istnieje Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (l’Istituto Nazionale Espresso Italiano, w skrócie INEI), który opracował normy dla kawy. Oryginalne włoskie espresso musi być przygotowywane z zatwierdzonych przez Instytut mieszanek kawy, którą mieli się w certyfikowanych młynkach tuż przed zaparzaniem za pomocą certyfikowanych maszyn. Do przygotowania włoskiego espresso używamy 7g zmielonej kawy.

Ciekawostka. Skąd masz wiedzieć, że pijesz dobre espresso?

Istnieje pewien sposób na sprawdzenie poprawności zaparzenia espresso. Jeśli posypiesz piankę na kawie łyżeczką cukru i pozostanie on na powierzchni – to pijesz kawę dobrej jakości, prawidłowo zaparzoną. Ważny jest też smak i aromat naparu, jednak tutaj ocena pozostaję kwestią subiektywną. Do parzenia espresso używać powinno się także odpowiednio wypalonej kawy jednorodnej lub mieszanki kaw. Kolor cremy również jest ważny – powinien mieć kolor kremowo brązowy, niczym umaszczenie tygrysa.

Ciekawostka. Jak bardzo espresso pobudza?

Pobudzającym składnikiem kawy jest kofeina. Ze względu na szybkość procesu parzenia, espresso zawiera mniej kofeiny, niż kawa parzona w sposób tradycyjny czy metodą przelewową! Pierwsze miejsce w rankingu kawy do espresso zawierającej najwięcej kofeiny zajmuje robusta, która zawiera 2 razy więcej kofeiny niż arabica. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanki kaw gatunku arabika i robusta w celu przygotowania wyrazistego i mocnego espresso.

Kawy na bazie espresso

Istnieje wiele przepisów na napoje kawowe, których bazę stanowi espresso. W przeważającej części są kawy mleczne. Poniżej kilka przykładów kaw przygotowywanych z espresso:

  • espresso macchiato – espresso z mleczną pianka,
  • espresso con Panna – espresso z bitą śmietaną,
  • Caffe Latte – espresso ze spienionym mlekiem i mleczną pianką,
  • Cappuccino – espresso z o połowę mniejszą ilością mleka niż do Latte, ale za to z podwójną ilością pianki,
  • Caffe Mocha – espresso z syropem czekoladowym, spienionym mlekiem i bitą śmietaną,
  • Americano – espresso z dodatkiem wody w proporcji 1:2.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kawa arabica a robusta

Arabica i robusta – dwie twarze kawy

Arabica i robusta wybiły się wśród ponad 100 gatunków kaw. Pierwsza jest najpopularniejsza i aromatyczna, a druga zasobniejsza w kofeinę. Obie mają swoich wielbicieli. Skąd pochodzą, czym się charakteryzują? Te informacje znajdziesz w naszym artykule!

zielona kawa odchudzanie

Zielona kawa Cie odchudzi! Prawda czy fałsz?

Zielona kawa, czyli jeszcze niewypalone ziarna, zyskuje na popularności ze względu na coraz większe zainteresowanie domowym wypalaniem kawy. Być może dlatego przed sezonem wakacyjnym nagłaśnia się jej właściwości. Trzeba przyznać, że odpowiedź na pytanie w tytule, nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać.

kawa ziarnista

Kawa ziarnista – skarbnica aromatów

Podczas wypalania zielonych ziaren kawy, pod wpływem temperatury, wydobywa się z nich ok 500-700 różnych aromatów. Ziarenka podczas wypalania strzelają i pękają jak popcorn (tzw. 1st crack i 2nd crack) uwalniając aromaty. Kawa ziarnista potrafi zafascynować!

kawa espresso

Kawa espresso – co to takiego?

Kawa espresso nie jest gatunkiem kawy, a nazwą naparu sporządzonego ze zmielonych ziaren palonej kawy, stanowiącego także bazę do wielu innych rodzajów kaw. Początków espresso możesz dopatrywać się w czasach wynalezienia pierwszych ekspresów ciśnieniowych, czyli w XIX wieku. Sprawdź co dziś o nim wiadomo?!…