Zielona kawa Cie odchudzi! Prawda czy fałsz?

zielona kawa odchudzanie
Zielona kawa, czyli jeszcze niewypalone ziarna, zyskuje na popularności ze względu na coraz większe zainteresowanie domowym wypalaniem kawy. Być może dlatego przed sezonem wakacyjnym nagłaśnia się jej właściwości. Trzeba przyznać, że odpowiedź na pytanie w tytule, nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać.

Skąd pomysł, że zielona kawa ziarnista odchudza?

Wszystko zaczęło się od eksperymentu amerykańskiego lekarza tureckiego pochodzenia – Mehmeta Oz. Doświadczenie polegało na tym, że 100 kobiet podzielonych na 2 grupy przez 2 tygodnie piło zieloną kawę ziarnistą a druga placebo. Żadna z nich nie zmieniała swojego stylu życia. Okazało się, że panie pijące zieloną kawę w ziarnach schudły średnio po 1 kg…

zielona kawa ziarnista

Dlaczego zielona kawa ziarnista miałaby odchudzać?

Kawa zielona zawiera kwas chlorogenowy. To antyoksydant opóźniający wchłanianie węglowodanów, przez co organizm sięga po zapasy tłuszczu. Substancja hamuje skoki glukozy po posiłku, które mogą powodować otyłość i cukrzycę.

Kwas znika w procesie wypalania. Pocieszającym może być fakt, że karczochy i śliwki też zawierają CGA, stanowiąc tym samym alternatywę, jeśli myślisz o odchudzaniu. Choć jeszcze lepszym rozwiązaniem wydają się tabletki z wyciągiem z zielonej kawy, ze względu na stężenie

Jednak wszystko jest dla ludzi! Jeśli zainteresowała (lub zaintrygowała) Cię zielona kawa ziarnista, postaraj się o jak najświeższe ziarna zielonej kawy, o określonym pochodzeniu. One prawdopodobnie zawierają wspominanego kwasu najwięcej.

Z drugiej strony musisz wiedzieć, że smak zielonej kawy nie jest atrakcyjny. Dzięki obróbce termicznej, uwalnia się ponad 700 związków aromatyczno-smakowych. Wcześniej ziarna mają ich zaledwie kilkanaście.

Największa wada zielonej kawy

Szczególnie, jeśli kupujesz zieloną kawę mieloną z nieznanego Ci bliżej źródła, w istocie nie wiesz, co jest w środku w paczce. Sprawa wygląda tak, że przed paleniem zielone ziarna są selekcjonowane. Nie ma siły, z odrzutami (ze względów biznesowych) też coś trzeba zrobić. Zwykle trafiają w jakimś procencie do torebek z mieloną kawą zieloną. Niższej jakości nasiona to również gorszy smak napoju (i tak posiadającego specyficzny smak), dlatego zawsze lepiej jest kupić zieloną kawę ziarnistą i następnie samodzielnie ją zmielić przed wykonaniem naparu..

kawa zielona

A co z kofeiną zawartą w kawie zielonej – ziarnistej?

Wiesz, że najbardziej znany składnik kawy, czyli kofeina ma właściwości odchudzające? Musi istnieć jakiś powód dodawania jej do większości środków odchudzających.

Kofeina przyspiesza przemianę materii, a duża ilość kofeiny świetnie wspomaga spalanie tłuszczów. Bez względu na marketingowa euforię, możesz podejść do sprawy racjonalnie.

Skoro kofeina pobudza, to chce Ci się być w ruchu. Skoro więcej się ruszasz – chudniesz. Regularne picie kawy to regularna mobilizacja do aktywności. Oczywiście nie wyobrażaj sobie, że po wypiciu jednej filiżanki, będzie Ci się chciało biegać maratony. Jednak nie bez kozery sporo ludzi pije kawę regularnie, wpływając na poprawne wypróżnianie się. Czyste jelita, to zdrowszy organizm i szczuplejsza sylwetka.

Jak obrabiana jest zielona kawa ziarnista?

Do przygotowania ziaren (właściwie pestek owocu kawowca) wykorzystuje się 2 metody, suchą i mokrą.

Metoda mokra polega na tym, że po umyciu owoce wrzuca się do specjalnych maszyn, które oddzielają miąższ od nasion. Potem moczy się owoce, by rozluźnić ich powłokę. Następnie nawet przez dobę poddaje się je fermentacji. Po tym czasie wszystko jest ponownie myte, by dokładnie usunąć kleistą otoczkę.

Mokre ziarno z czasem by się zepsuło, dlatego trzeba je wysuszyć, albo na słońcu, albo w specjalnych suszarkach. Ostatni etap to usunięcie łuski pergaminowej i skórki w łuszczarce. Metoda mokra obróbki kawy stosowana jest np. dla gatunków pochodzących z Kolumbii, Kostaryki, czy Kenii.

Najstarszy sposób to metoda sucha. Jest dużo prostsza, choć bardziej długotrwała. Owoce kawowca rozrzuca się na słońcu na specjalnych matach lub betonie. Owoce kawowca są codziennie przegrabione i przetrząsane, by równomiernie się suszyły. Proces trwa 2-3 tygodnie. Mniej angażujący wariant to wysychanie wisienek na drzewkach kawowca, aż same spadną na rozłożone u stóp pnia tkaniny. Końcowy etap jest ten sam – łuszczarka.

Przed zapakowaniem zielone ziarenka sortuje się ze względu na wielkość i jakość.

Jak przygotować kawę zielona ziarnistą do picia?

Zielone ziarna należy zmielić. Potem 2-3 łyżeczki zalać w naczyniu niewrzącą woda o temperaturze 90 stopni. Po kilku minutach przelewasz do ulubionej filiżanki lub kubka. Taki napój można pić 2-3 razy dziennie, jeśli Ci zasmakuje cierpkość i roślinność napoju. Jak wspominaliśmy bywa polecany jako dodatek do diety odchudzającej.

Co zrobić, by kawa nie tuczyła?

Przede wszystkim nie sięgać po bardziej kaloryczne dodatki, jak mleko, nie wspominając o… bitej śmietanie, cukrze, czy syropach smakowych i prawidłowo zaparzać ziarna.

Jeśli liczysz kalorie przyda Ci się to zestawienie. Pamiętaj jednak, że poniższe napoje powstają z kawy palonej, a nie surowej.

  • espresso to 5 kalorii,
  • Americano – 15,
  • Cappuccino – 150,
  • Latte – 165,
  • Macchiato – 195,
  • Irish – 210,
  • Mocha – 330,

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kobieta z kawą

Czy kawa nas odwadnia i wypłukuje magnez?

Pasjonat kaw często nie wyobraża sobie początku dnia bez aromatycznej porcji czarnego espressoczy delikatnego caffe latte. Na przestrzeni ostatnich lat gdzie coraz więcej pisze się