Kawa espresso – co to takiego?

co to jest kawa espresso
Kawa espresso nie jest gatunkiem kawy, a nazwą naparu sporządzonego ze zmielonych ziaren palonej kawy, stanowiącego także bazę do wielu innych rodzajów kaw. Początków espresso możesz dopatrywać się w czasach wynalezienia pierwszych ekspresów ciśnieniowych, czyli w XIX wieku. Sprawdź co dziś o nim wiadomo?!...

Kojarzysz ciemną kawę w bardzo małej filiżance? To właśnie espresso! Nazwa pochodzi prawdopodobnie od włoskiego słowa espressivo, co oznacza wyrazisty. Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się jak się robi dobre espresso.

Receptura na dobrą kawę espresso – jak robi się kawę espresso?

Kawa espresso nie ma jednej idealnej receptury. Choć bariści podają zbliżone do siebie przepisy na ten pobudzający napój, to jednak każdy jest inny. Podobnie ty w domu możesz dopracowywać swoją recepturę idealną.

Wyjściową czynnością do przygotowania dobrego espresso jest drobne zmielenie 7-8 gramów ziaren kawy do niemalże mącznej postaci. Warto wybierać ziarna z ciemnego lub średniego palenia. Woda przepuszczana pod ciśnieniem przez zmielone ziarna podczas parzenia powinna mieć 88-92 stopnie Celsjusza. Ekstrakcja trwa 25-30 sekund. Dość gruba pianka na 30ml espresso to tzw. crema. Jej zadaniem jest okrycie świeżego naparu aby jak najdłużej zachował bogactwo aromatu i smaku.

Tradycyjna szklanka wody podawana wraz z espresso służy przepłukaniu kubków smakowych, by móc dobrze poczuć wszystkie niuanse zawarte w tej esencjonalnej kawie.

co to jest kawa espresso
Do espresso podaje się szklankę wody, dzięki której można przepłukać kubki smakowe i lepiej czuć smak kawy.

Istnieje Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (l’Istituto Nazionale Espresso Italiano, w skrócie INEI), który opracował normy dla kawy. Oryginalne włoskie espresso musi być przygotowywane z zatwierdzonych przez Instytut mieszanek kawy, którą mieli się w certyfikowanych młynkach tuż przed zaparzaniem za pomocą certyfikowanych maszyn. Do przygotowania włoskiego espresso używamy 7g zmielonej kawy.

Ciekawostka. Skąd masz wiedzieć, że pijesz dobre espresso?

Istnieje pewien sposób na sprawdzenie poprawności zaparzenia espresso. Jeśli posypiesz piankę na kawie łyżeczką cukru i pozostanie on na powierzchni – to pijesz kawę dobrej jakości, prawidłowo zaparzoną. Ważny jest też smak i aromat naparu, jednak tutaj ocena pozostaję kwestią subiektywną. Do parzenia espresso używać powinno się także odpowiednio wypalonej kawy jednorodnej lub mieszanki kaw. Kolor cremy również jest ważny – powinien mieć kolor kremowo brązowy, niczym umaszczenie tygrysa.

Ciekawostka. Jak bardzo espresso pobudza?

Pobudzającym składnikiem kawy jest kofeina. Ze względu na szybkość procesu parzenia, espresso zawiera mniej kofeiny, niż kawa parzona w sposób tradycyjny czy metodą przelewową! Pierwsze miejsce w rankingu kawy do espresso zawierającej najwięcej kofeiny zajmuje robusta, która zawiera 2 razy więcej kofeiny niż arabica. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanki kaw gatunku arabika i robusta w celu przygotowania wyrazistego i mocnego espresso.

Kawy na bazie espresso

Istnieje wiele przepisów na napoje kawowe, których bazę stanowi espresso. W przeważającej części są kawy mleczne. Poniżej kilka przykładów kaw przygotowywanych z espresso:

  • espresso macchiato – espresso z mleczną pianka,
  • espresso con Panna – espresso z bitą śmietaną,
  • Caffe Latte – espresso ze spienionym mlekiem i mleczną pianką,
  • Cappuccino – espresso z o połowę mniejszą ilością mleka niż do Latte, ale za to z podwójną ilością pianki,
  • Caffe Mocha – espresso z syropem czekoladowym, spienionym mlekiem i bitą śmietaną,
  • Americano – espresso z dodatkiem wody w proporcji 1:2.

Już wiesz co to jest kawa espresso. Zachęcamy do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

dr bartek kulczyński film o kawie

Czy pijąc kawę popełniasz te błędy?

Czy, w ogóle, można popełniać błędy pijąc kawę? Tytuł trochę clickbaitowy, ale już spieszymy z wyjaśnieniami. Trafiliśmy na ciekawy film, nagrany przez dr Bartka Kulczyńskiego,

wypalanie ziaren kawy w domu

Domowa palarnia kawy

Domowe palenie kawy staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników tego napoju. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne palenie ziaren, aby uzyskać świeżą i