Kawa ziarnista – skarbnica aromatów

kawa ziarnista
Podczas wypalania zielonych ziaren kawy, pod wpływem temperatury, wydobywa się z nich ok 500-700 różnych aromatów. Ziarenka podczas wypalania strzelają i pękają jak popcorn (tzw. 1st crack i 2nd crack) uwalniając aromaty. Kawa ziarnista potrafi zafascynować!

Co to jest kawa ziarnista?

Kawą ziarnistą nazywa się wypalone ziarna kawy zielonej. Kawa zielona to wysuszone pestki owoców kawowca, które po paleniu zmieniają kolor. Są różne stopnie palenia kawy, o czym przeczytasz poniżej. Z najważniejszych informacji, trzeba powiedzieć, że nie pijemy kawy w postaci ziaren zalewanych wodą. Trzeba ją zmielić. W odniesieniu do mielenia też jest kilka możliwości.

Kawa ziarnista po zmieleniu jest kluczowym składnikiem charakterystycznego, znanego na całym świecie czarnego napoju. Wielu ludzi uwielbia kawę białą, czyli z dodatkiem mleka lub śmietany. Smakosze i wielbiciele słodyczy, napój dosładzają lub dolewają do niego sosy czy syropy smakowe.

Kawa ziarnista a mielona

Wiesz już o tym, że wypalanie kawy wyzwala wręcz ferię aromatów. Zielone ziarenka mają ich zaledwie kilkanaście. Palonych ziaren nie zaparzysz wodą. Do powstania napoju potrzebny jest kawowy proszek. Tu pojawia się kolejny niuans, ponieważ możesz kupić kawę mieloną lub kawę w ziarnach i zmielić je przed przygotowaniem naparu.

Gigantyczna wręcz ilość aromatów, które poczujesz już trzymając w ręku ziarna w całości, to nie wszystko. Gdy weźmiesz do ust napój, wtedy pojawia się cała gama smaków i nut smakowych. Co ciekawe zależą one od plantacji z różnych zakątków świata, a także od rodzaju krzaków kawowca, z których zostały zerwane. Rynek zdominowały kawy gatunku arabica i robusta.

Nie musisz się martwić, że kupisz złą kawę ziarnistą. Jeśli tylko masz szansę zobaczyć ziarenka, rozpoznasz tę dobrej jakości. Regularne kształtne ziarna o zbliżonej wielkości i złocistej barwie są tym, czego szukasz.

Zalety kupowania kawy ziarnistej

kawa ziarnista zalety

Kluczowym atutem jest możliwość sprawdzenia, co kupiłeś. Otwierasz paczkę i widzisz ziarna zanim zostaną zmielone. Jesteś w stanie sprawdzić ile jest kawy w kawie, czy ziarna są estetyczne, równej wielkości, nie są połamane bądź czy są równomiernie wypalone itd.

W przypadku kaw mielonych zakupionych np. w markecie, niestety może okazać się, że w opakowaniu są zmielone kawy o niskiej jakości oraz dodatki. Siłą rzeczy zaburzają one smak danego gatunku kawy. Innym trikiem jest deklarowanie, że masz w torebce 100% arabiki, a dosypano do niej tańszą robustę. By wykryć małe kłamstewka, zwróć uwagę na cenę. Przykładowo, jeśli torebka 100% arabiki o wadze 250 gram, kosztuje 10zł lub mniej, oznacza to, że coś tu nie gra. Idąc w drugą stronę – cena ponad 30zł także może być przesadzona, dla czystego zarobku. Kawa mielona szybko traci swoje aromatyczne właściwości poprzez kontakt z powietrzem. Przechowywanie w szczelnym opakowaniu pomoże, jednak nie uchroni jej całkiem przed zwietrzeniem.

ziarna kawy

Pewną zaletą kawy mielonej jest to, że można kupić jej stosunkowo małe opakowania, nawet na próbę. Jeśli zakup będzie chybiony, strata dla budżetu nie będzie znacząca. Do tego po otwarciu, wypita w ciągu miesiąca, pod warunkiem niedawnego mielenia, też może być smaczna i aromatyczna.

Jakich wartościowych informacji powinieneś szukać podczas wyboru kawy ziarnistej?

  • daty palenia ziaren,
  • odmiany botanicznej kawowca,
  • regionu, z której pochodzą ziarna,
  • wysokości upraw nad poziomem morza,
  • metody obróbki zebranych owoców kawowca,
  • profilu smakowego,

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kawa arabica a robusta

Arabica i robusta – dwie twarze kawy

Arabica i robusta wybiły się wśród ponad 100 gatunków kaw. Pierwsza jest najpopularniejsza i aromatyczna, a druga zasobniejsza w kofeinę. Obie mają swoich wielbicieli. Skąd pochodzą, czym się charakteryzują? Te informacje znajdziesz w naszym artykule!

zielona kawa odchudzanie

Zielona kawa Cie odchudzi! Prawda czy fałsz?

Zielona kawa, czyli jeszcze niewypalone ziarna, zyskuje na popularności ze względu na coraz większe zainteresowanie domowym wypalaniem kawy. Być może dlatego przed sezonem wakacyjnym nagłaśnia się jej właściwości. Trzeba przyznać, że odpowiedź na pytanie w tytule, nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać.

kawa ziarnista

Kawa ziarnista – skarbnica aromatów

Podczas wypalania zielonych ziaren kawy, pod wpływem temperatury, wydobywa się z nich ok 500-700 różnych aromatów. Ziarenka podczas wypalania strzelają i pękają jak popcorn (tzw. 1st crack i 2nd crack) uwalniając aromaty. Kawa ziarnista potrafi zafascynować!

kawa espresso

Kawa espresso – co to takiego?

Kawa espresso nie jest gatunkiem kawy, a nazwą naparu sporządzonego ze zmielonych ziaren palonej kawy, stanowiącego także bazę do wielu innych rodzajów kaw. Początków espresso możesz dopatrywać się w czasach wynalezienia pierwszych ekspresów ciśnieniowych, czyli w XIX wieku. Sprawdź co dziś o nim wiadomo?!…