Arabica i robusta – dwie twarze kawy

kawa arabica a robusta
Arabica i robusta wybiły się wśród ponad 100 gatunków kaw. Pierwsza jest najpopularniejsza i aromatyczna, a druga zasobniejsza w kofeinę. Obie mają swoich wielbicieli. Skąd pochodzą, czym się charakteryzują? Te informacje znajdziesz w naszym artykule!

Arabica i robusta – gatunki, które zdominowały świat

Arabica to 70% upraw kawy na świecie, pozostałą część stanowi robusta. Oba gatunki mają inne walory smakowe do zaoferowania, a także różnią się zawartością kofeiny. Sporo różnice są także w sposobie ich uprawy, a co za tym idzie także w ich cenie..

Arabica – kawa najwyższej jakości

Zwana też kawą arabską. Uznawana za najstarszy gatunek kawy. Krzew Coffea Arabica dorasta do 12 metrów wysokości, ma białe kwiaty a dojrzałe owoce są w kolorze czerwonym. Warto wspomnieć, że dojrzewają około 9 miesięcy. Co ciekawe do lepszego rozwoju potrzebują zacienionych stanowisk. Dla łatwiejszych zbiorów na plantacjach są przycinane na wysokość 2-3 metrów. Wewnątrz owocu – dwa nasiona, czyli ziarenka kawy o kolorze szarym lub zielono-szarym. Z jednego krzewu kawowca można pozyskać nawet 5 kg ziaren.

Z tym gatunkiem kawy powinieneś kojarzyć Brazylię, Etiopię i Indonezję. Na całym świecie uprawianych jest ponad 20 odmian tego gatunku. Niuanse smakowe i aromatyczne w znacznym stopniu zależą od miejsca, w którym wzrastają.

Charakteryzuje się małą kwasowością (po odpowiednim wypaleniu). Jest delikatna, lekko słodkawa w smaku. Wyczuwalny jest posmak czekoladowy, korzenny, a niekiedy także – miodowy.

Robusta – gorzka z czekoladowym posmakiem

Zwana również kawą kongijską. Odkryta w XIX wieku. Krzak Coffea Canephora dorasta do 10 metrów wysokości. Ziarenka znajdujące się w kawowych wisienkach maja kolor żółtawo-szary.

To ten gatunek jest dodatkiem do mieszanek kaw służących przygotowaniu espresso. Jest głównym składnikiem w kawach rozpuszczalnych i kawach typu crema. Geograficznie kojarzymy go z Afryką, Brazylią, Indiami, Indonezją i z największym producentem tej kawy – Wietnamem. Największych fanów ma we Włoszech. W Neapolu mieszanki zawierają połowę ziaren robusty, w innych rejonach tego kraju 20-30%.

Robusta jest tańsza, bo mniej wymagająca w uprawie i odporniejsza na choroby. Za to mocniejsza w smaku, również ostrzejsza i wyrazistsza w aromacie. Wielu znawców kawy podkreśla, że w niższej cenie nie należy upatrywać mniejszej jakości. Robusta zdecydowanie sprosta wyrafinowanym gustom smakoszy, mającym inne oczekiwania od kawy, niż w przypadku arabiki.

kawa arabica i robusta

Kofeina – kluczowy wskaźnik dla kawy

Dobrze wiesz, że po kawę sięgamy dla kofeiny, dla pobudzenia, niektórzy także dla zdrowia. Ten najbardziej znany składnik kawy ma różną zawartość w ziarnach obu gatunków. Arabica to 1 do 1,5%, natomiast robusta to ponad 2% kofeiny.

Kiedy pić którą kawę?

Ze względu na zawartość kofeiny kawa gatunku arabica bardziej wskazana jest przy chwilach relaksu, dla odświeżenia, regeneracji czy słodkich deserów. Arabika sprawdzi się jako kawa całodniowa.
Jeśli szukasz energii, pobudzenia do działania, lepiej sprawdzi się robusta. Polecana jako kawa poranna, która stawia na nogi.

Która lepsza?

Ciężko zdecydować… Zachęcamy do spróbowania 100% robusty i 100% arabiki, a następnie poszukiwania optymalnej dla siebie mieszanki. Ważne jest też czy pijesz kawę z czarną czy z dodatkami. Jeśli czarną, to lepiej wybrać czystą Arabikę o lepszych walorach smakowych lub mieszankę o niewielkiej zawartości robusty. Do kaw mlecznych i tych z dodatkami poleca się mieszanki o większej zawartości robusty, która pozwoli się przebić smakowi kawy przez owe dodatki. Wybór należy do Ciebie!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kawa arabica a robusta

Arabica i robusta – dwie twarze kawy

Arabica i robusta wybiły się wśród ponad 100 gatunków kaw. Pierwsza jest najpopularniejsza i aromatyczna, a druga zasobniejsza w kofeinę. Obie mają swoich wielbicieli. Skąd pochodzą, czym się charakteryzują? Te informacje znajdziesz w naszym artykule!

zielona kawa odchudzanie

Zielona kawa Cie odchudzi! Prawda czy fałsz?

Zielona kawa, czyli jeszcze niewypalone ziarna, zyskuje na popularności ze względu na coraz większe zainteresowanie domowym wypalaniem kawy. Być może dlatego przed sezonem wakacyjnym nagłaśnia się jej właściwości. Trzeba przyznać, że odpowiedź na pytanie w tytule, nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać.

kawa ziarnista

Kawa ziarnista – skarbnica aromatów

Podczas wypalania zielonych ziaren kawy, pod wpływem temperatury, wydobywa się z nich ok 500-700 różnych aromatów. Ziarenka podczas wypalania strzelają i pękają jak popcorn (tzw. 1st crack i 2nd crack) uwalniając aromaty. Kawa ziarnista potrafi zafascynować!

kawa espresso

Kawa espresso – co to takiego?

Kawa espresso nie jest gatunkiem kawy, a nazwą naparu sporządzonego ze zmielonych ziaren palonej kawy, stanowiącego także bazę do wielu innych rodzajów kaw. Początków espresso możesz dopatrywać się w czasach wynalezienia pierwszych ekspresów ciśnieniowych, czyli w XIX wieku. Sprawdź co dziś o nim wiadomo?!…