Arabica i robusta – dwie twarze kawy

arabica robusta różnice
Arabica i robusta wybiły się wśród ponad 100 gatunków kaw. Pierwsza jest najpopularniejsza i aromatyczna, a druga zasobniejsza w kofeinę. Obie mają swoich wielbicieli. Skąd pochodzą, czym się charakteryzują? Te informacje znajdziesz w naszym artykule!

Arabica i robusta – gatunki, które zdominowały świat. Jakie są różnice między tymi gatunkami kaw?

Arabica to 70% upraw kawy na świecie, pozostałą część stanowi robusta. Oba gatunki kawy różnią się od siebie, mają inne walory smakowe do zaoferowania, a także różnią się zawartością kofeiny. Sporo różnice są także w sposobie ich uprawy, a co za tym idzie także w ich cenie..

arabica robusta różnice
różnice między arabicą i robustą

Arabica – kawa najwyższej jakości

Zwana też kawą arabską. Uznawana za najstarszy gatunek kawy. Krzew Coffea Arabica dorasta do 12 metrów wysokości, ma białe kwiaty a dojrzałe owoce są w kolorze czerwonym. Warto wspomnieć, że dojrzewają około 9 miesięcy. Co ciekawe do lepszego rozwoju potrzebują zacienionych stanowisk. Dla łatwiejszych zbiorów na plantacjach są przycinane na wysokość 2-3 metrów. Wewnątrz owocu – dwa nasiona, czyli ziarenka kawy o kolorze szarym lub zielono-szarym. Z jednego krzewu kawowca można pozyskać nawet 5 kg ziaren.

Z tym gatunkiem kawy powinieneś kojarzyć Brazylię, Etiopię i Indonezję. Na całym świecie uprawianych jest ponad 20 odmian tego gatunku. Niuanse smakowe i aromatyczne w znacznym stopniu zależą od miejsca, w którym wzrastają.

Charakteryzuje się małą kwasowością (po odpowiednim wypaleniu). Jest delikatna, lekko słodkawa w smaku. Wyczuwalny jest posmak czekoladowy, korzenny, a niekiedy także – miodowy.

Robusta – gorzka z czekoladowym posmakiem

Zwana również kawą kongijską. Odkryta w XIX wieku. Krzak Coffea Canephora dorasta do 10 metrów wysokości. Ziarenka znajdujące się w kawowych wisienkach maja kolor żółtawo-szary.

To ten gatunek jest dodatkiem do mieszanek kaw służących przygotowaniu espresso. Jest głównym składnikiem w kawach rozpuszczalnych i kawach typu crema. Geograficznie kojarzymy go z Afryką, Brazylią, Indiami, Indonezją i z największym producentem tej kawy – Wietnamem. Największych fanów ma we Włoszech. W Neapolu mieszanki zawierają połowę ziaren robusty, w innych rejonach tego kraju 20-30%.

Robusta jest tańsza, bo mniej wymagająca w uprawie i odporniejsza na choroby. Za to mocniejsza w smaku, również ostrzejsza i wyrazistsza w aromacie. Wielu znawców kawy podkreśla, że w niższej cenie nie należy upatrywać mniejszej jakości. Robusta zdecydowanie sprosta wyrafinowanym gustom smakoszy, mającym inne oczekiwania od kawy, niż w przypadku arabiki.

różnica między arabicą i robustą

Kofeina – kluczowy wskaźnik dla kawy. Czy arabica i robusta mają różną zawartość kofeiny?

Dobrze wiesz, że niektórzy z nas, po kawę sięgają przede wszystkim dla kofeiny, dla pobudzenia, niektórzy także dla zdrowia. Ten najbardziej znany składnik kawy ma różną zawartość w ziarnach obu gatunków. Arabica to 1 do 1,5%, natomiast robusta to ponad 2% kofeiny.

Kiedy pić którą kawę?

Ze względu na zawartość kofeiny kawa gatunku arabica bardziej wskazana jest przy chwilach relaksu, dla odświeżenia, regeneracji czy słodkich deserów. Arabika sprawdzi się jako kawa całodniowa.
Jeśli szukasz energii, pobudzenia do działania, lepiej sprawdzi się robusta. Polecana jako kawa poranna, która stawia na nogi.

Która kawa – arabica czy robusta jest lepsza?

Ciężko zdecydować… Zachęcamy do spróbowania 100% robusty i 100% arabiki, a następnie poszukiwania optymalnej dla siebie odmiany kawy. Dodatkowo warto wspomnieć, że wcale nie musimy wybierać między arabicą czy robustą, bo możemy sięgnąć po mieszankę czyli tzw. „blend” tych dwóch gatunków. Ważne jest też czy pijesz kawę z czarną czy z dodatkami. Jeśli czarną, to lepiej wybrać czystą Arabikę o lepszych walorach smakowych lub mieszankę o niewielkiej zawartości robusty. Do kaw mlecznych i tych z dodatkami poleca się mieszanki o większej zawartości robusty, która pozwoli się przebić smakowi kawy przez owe dodatki. Wybór należy do Ciebie!

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

wypalanie ziaren kawy w domu

Domowa palarnia kawy

Domowe palenie kawy staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników tego napoju. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne palenie ziaren, aby uzyskać świeżą i

kobieta z kawą

Czy kawa nas odwadnia i wypłukuje magnez?

Pasjonat kaw często nie wyobraża sobie początku dnia bez aromatycznej porcji czarnego espressoczy delikatnego caffe latte. Na przestrzeni ostatnich lat gdzie coraz więcej pisze się