Kawa i antyoksydanty

kawa antyoksydanty

Jak się okazuje kawa zawiera większą ilość przeciwutleniaczy niż zielona herbata czy kakao, dwie substancje uważane za ich bogate zaplecze. Uczeni znaleźli w surowych ziarnach kawy około 1000 różnych antyoksydantów, a setki innych uwalniają się podczas palenia kawy. Liczne badania wskazują kawę jako jedno z głównych, a w niektórych przypadkach nawet pierwszorzędne, naturalne źródło przeciwutleniaczy.
Co to są te przeciwutleniacze i jak to właściwie działa? Przeciwutleniacze czy inaczej antyoksydanty zawarte między innymi w kawie, zwalczają stany zapalne w organizmie, które to są przyczyną wielu przewlekłych chorób takich jak zapalenia stawów, miażdżycy i wielu odmian nowotworów.

Antyoksydanty w kawie neutralizują wolne rodniki, które występują naturalnie w ramach codziennych funkcji metabolicznych, jednak bywają przyczyną stresu oksydacyjnego prowadzącego do chorób przewlekłych. Mówiąc inaczej, przeciwutleniacze z kawy umożliwiają zachowanie zdrowia już na poziomie mikro, chroniąc tym samym komórki naszego organizmu przed destrukcją.

Kwas chlorogenowy, bardzo ważny przeciwutleniacz występujący niemal wyłącznie w kawie, wspomaga zapobieganie chorobom układu krążenia.

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Napisz co o tym myślisz:

Znajdziesz nas tutaj

Zapraszamy do sklepu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera.
Nie przegap najnowszych informacji i artykułów.

Więcej

Najnowsze wpisy

kobieta z kawą

Czy kawa nas odwadnia i wypłukuje magnez?

Pasjonat kaw często nie wyobraża sobie początku dnia bez aromatycznej porcji czarnego espressoczy delikatnego caffe latte. Na przestrzeni ostatnich lat gdzie coraz więcej pisze się